Sorozatunkban a hazai informatikai színtér ismert, szakmailag nagyra becsült tagjaival beszélgetünk az IT hazai és nemzetközi helyzetéről, trendjeiről. Most Cseresnyés Örs, a Deutsche Telekom IT üzemeltetési és IT-stabilitási vezetője válaszol kérdéseinkre.
A szakember több mint 5 éve vezeti területeit, korábban az IBM-nél és a Lufthansa Systems-nél is dolgozott. Fő felelősségi körén túl a DT digitális munkahelyeiért és a németországi értékesítési és támogatási IT rendszerekért is felel.
Nem csak lehetőségünk, de kötelességünk is formálni a hazai IT-piacot
5 perc elolvasni
2024.10.25.
Beszélgetés Cseresnyés Örssel, a Deutsche Telekom IT üzemeltetési és IT-stabilitási vezetőjével
Villámkérdés – villámválasz
A beszélgetés során minden interjúalanyunknak ugyanazokat a pattogósan rövid, személyes kérdéseket tesszük fel.
Chat vagy telefon?
Chat. Egy-két évvel ezelőtt még azt mondtam volna, hogy telefon. Azóta sokkal több emberrel kell kapcsolatot tartanom, így ez már telefonon legtöbbször nem kivitelezhető. Sőt, a kollégáim irányába is nyíltan “vállalom”, hogy nem is emailezek, vagyis mindenkit átterelek a chatre.
Melyik a három legfontosabb dolog, amelyek nélkül nem tudsz élni?
Család, barátok és jó kaják.
New York vagy Bali?
New York. Amikor elutazom, szeretem aktívan tölteni az utazást, nézelődni, felfedezni. Persze igaz, Balin is van mit nézni.
Ablak vagy folyosó melletti ülés?
Folyosó. Kényelmesebb, jobban elférek és – ennyi repülés után – már eleget ültem ablak mellett.
Mi a legizgalmasabb dolog, amit életedben valaha csináltál?
Egyszer úsztam cápákkal. Nászúton voltunk és ott elmentünk cápalesre. Belecsobbantunk a vízbe és akkor láttam, hogy vagy 100 cápa van körülöttünk. Ez a hajóról nem látszott, lent konkrétan forrt a víz.
Van-e valamilyen bűnös szenvedélyed?
Nem érzem bűnösnek, de elkezdtem rákapni a matéra. Ez egy dél-amerikai ital, a kávé és a tea szerelemgyereke.
Hogyan határozod meg magad három szóban?
Racionális, emberközpontú és tudáséhes. Folyamatosan próbálok informálódni, tanulni. Legtöbbször Youtube és egyéb rövid videók segítségével. Ez a “microlearning” a leghatékonyabb tanulási módszerem.
Miből meríted most a legnagyobb inspirációt?
Nagyon sok inspirációt merítek abból, amikor megértem a végfelhasználóink és az ügyfeleink problémáit, ami rögtön beindít bennem egy problémamegoldási folyamatot. A rendszereink legnagyobb részét Németországban használják, más piac, mások az ügyfélelvárások is. Minden alkalmat megragadok, hogy jobban megértsem, akár személyesen beszélve ügyfelekkel a boltjainkban vagy az ügyfélszolgálatainkban. Emellett a mi üzletünk rendkívül pörgős, ez is ad egy jó adag adrenalint, ami nekem szintén motiváló. Valamint az is inspirál, hogy olyan technológiákkal dolgozom, amelyekkel kisebb skálán nem tudnék. Akkora mennyiségű adattal, nagy méretű infrastruktúrával és komplexitással végezzük a munkánkat, ami igényli a legmagasabb szintű technológiát. Mindezt megkoronázza, hogy olyan kollégákkal van szerencsém együtt dolgozni, akiktől borzasztó sokat tudok tanulni.
És hogyan indítod a napodat?
Háromnegyed hatkor kelek, elkészülök, eszem egy tál müzlit, majd elmegyek edzeni. Edzés után érkezem meg az irodába. Igen, az irodába. Nekem az iroda, a személyes érintkezés nagyon fontos.
Ha egy napra cserélhetnél valakivel életet, ki lenne az?
Talán lennék egy napig amerikai elnök, semmi másért, csakhogy belenézhessek az 51-es körzet aktáiba.
A telefonodon és a tárcádon kívül mi a legfontosabb hétköznapi tárgyad?
Van egy-két régi számítógépem, amelyekhez nagyon ragaszkodom, és ki is állítottam őket otthon. A ’80-as évek 8-bites felhozatala: Spectrumok, Commodore-ok, Atarik és barátaik.
Van-e olyan tehetség, amelyre mindig vágytál, de neked nem adatott meg?
Örültem volna, ha tudnék énekelni.
Van-e kedvenc ételed vagy kedvenc konyhád?
Texasi barbecue bármilyen formában és mennyiségben.
Szereted a meglepetéseket?
Alapvetően nem, de megtanultam együtt élni velük. Főleg a munkám mentén folyamatosan érnek váratlan helyzetek. Már igazából fel sem tűnik, hogy valami teljesen váratlan, vagy félig-egészen számítottam-e rá. Egyébként tervező típusú vagyok.
Mi akartál lenni tizenkét éves korodban?
Már akkortájt is óriási geek voltam, szerettem ilyen boltokba járni, látni a legújabb számítógépeket, kütyüket. Akkor simán elképzeltem volna magam egy ilyen boltban eladóként vagy szervizesként.
Mi a vezetői szuperképességed?
Viszonylag jól tudok bonyolult dolgokat egyszerű nyelvre, koncepciókra lefordítani. Ez a képességem nekem és remélhetőleg másoknak is segít abban, hogy a komplex vállalati és technológiai környezetben eligazodjunk. Nem tudom, hogy ez szuperképesség-e, de szerintem ebben elég jó vagyok.
Szakmai interjú
A világunk alakulását meghatározó megatrendek közül melyik foglalkoztat a legjobban?
Kifejezetten foglalkoztat a fogyasztás fenntarthatósága, különösen a fejlett világban. Napi szinten látom, hogy mennyire nem fenntartható az a fogyasztási magatartás, amelyet én is gyakorlok. Tehát én is része vagyok a problémának.
Emellett foglalkoztat a magyar IT-piac szerepe a jövő IT világában. Mennyire fenntartható, működtethető, hogyan passzolunk bele ebbe az ökoszisztémába? Melyek a mi specialitásaink, termékeink, hozzáadott értékeink?
Ha most ránézünk az európai IT-térképre, akkor leegyszerűsítve az látszik, hogy ott a közép-kelet-európai régió a lengyel-cseh-szlovák-magyar tengellyel, mint nagyrészt kiszervezett IT-ra épült piacok. Emelett a fejlett, önálló és nagy IT-piaccal rendelkező spanyol, francia, német, angol, olasz gazdaságok és a startupokra, fintechre ráépült balti és nordic területek.
Közhely, de ha ezt az ökoszisztémát nézed, feltűnően nem fenntartható Magyarország költségalapú identitása. Tudunk-e olyan magyar vállalatokat és vezetőket felépíteni, amelyek (akik) unikális üzleti problémamegoldók, birtokolják az ügyfelek problémáit és termékekben gondolkodnak? Én ezen dolgozom.
Ezek közül a nagy globális trendek közül melyekkel tud foglalkozni a Deutsche Telekom?
Az első téma, a fogyasztás fenntarthatósága kapcsán természetesen számos kezdeményezésünk van: a használt készülékek visszaforgatásától kezdve az adótornyaink energiafogyasztásának csökkentésén keresztül több száz érdekes kezdeményezésünk van.
A második téma kapcsán: itthon a Telekom a legnagyobb IT-Tech foglalkoztatók egyike. Csak a Deutsche Telekom IT Solutions-ön és a Magyar Telekomon belül több, mint 10 ezer ember dolgozik nálunk. Ezáltal nem csak lehetőségünk van formálni a hazai IT-piacot, hanem kötelességünk is. Ki fogja kitermelni a következő vezetői és szakember réteget, ha nem mi? Én, a közvetlen csapatommal most például a Pécsi Tudományegyetemmel dolgozunk rajta, hogy az együttműködésünk egy következő szintre emeljük és innovációt igénylő üzleti problémákat tudjunk közösen megoldani. Itt is kulcs, hogy a csapat birtokolja az ügyfélproblémát és vállalkozói szemlélettel oldja azt meg.
2024-ben szerinted melyek az IT legnagyobb kihívásai?
A kiberbiztonság: rendkívül nehéz lépést tartani az AI által is meghajtott technológiákkal és a geopolitikai helyzet sem segít.
Ezen kívül szinte már közhellyé vált probléma a juniorok iránti kereslet jelentős csökkenése is. Az erőteljes automatizáció miatt olyan komplexitású feladatok és felelősségi területek válnak hangsúlyosabbá, amelyek kifejezetten seniorokat igényelnek, tehát irántuk pedig megnőtt a kereslet. Megoldást kell találnunk, akár már a felsőoktatási képzések szintjén is, a jövő pályakezdő IT-szakembereinek versenyképességére.
Technikailag talán az egyik legérdekesebb kihívás az egyre komplexebb redszerek menedzselése, teljeskörű megfigyelhetőségének megvalósítása is. A technikai telemetria adatokon, logok analízisén, időszériák elemzésein túl mára számos hatékony AI-eszköz is a rendelkezésünkre áll. Olyan, eddig nem látott multidimenziós rálátást kapunk a rendszerekre, amely jelentősebb stabilitáshoz vezet, problémák előtt órákkal, napokkal tudunk beavatkozni, gyakorlatilag előre látjuk a jövőt.
És még egy dolog: az ügyfelek és a munkavállalók elvárásai is elmozdultak. Vannak olyan innovatív technológiák, például az AI coding asszisztensek, amelyek pillanatok alatt elvárássá válnak.
Milyen következményei lesznek hosszú távon a mesterséges intelligenciának? Fenyegetés vagy lehetőség?
Szerintem több mint lehetőség: ez egy feladat. Adott egy technológia, amely már nem új, hiszen foglalkozunk vele bő 10 éve, de most új sebességre kapcsolt. A feladat most abban rejlik, hogy minél több területre beépítsük és megnézzük, miként termeli nekünk a legnagyobb értéket. Mint minden technológiával kapcsolatban, itt is felmerülnek olyan aggályok, rizikók, amelyeket kezelni kell, legyen ez adatvédelem vagy etikus felhasználás.
Ha az IT következő két évét nézzük, akkor milyen sporthoz tudnád hasonlítani a leginkább?
Terepfutás, mert az irányok nagyjából látszanak, sokféleképpen lehet a célig eljutni, és sok cég sokféleképpen fogja megpróbálni. Van egyfajta sebesség elvárás, egy jelentős nyomás, hogy te nyerj, viszont eközben a felfedezés izgalma is adott.