Skip to main content
People of IT

Az együttműködés az új verseny

By 2025. márciusNo Comments

Sorozatunkban a hazai informatikai színtér ismert, szakmailag nagyra becsült tagjaival beszélgetünk az IT hazai és nemzetközi helyzetéről, trendjeiről. Most Szombathelyi Sebestyén, a komplex HR szolgáltatásokat nyújtó WHC Csoport IT vezetője válaszol kérdéseinkre.

Az együttműködés az új verseny

5 perc elolvasni
2025.03.27.

Beszélgetés Szombathelyi Sebestyénnel, a WHC Csoportinformatikai vezetőjével


Villámkérdés – villámválasz

A beszélgetés során minden interjúalanyunknak ugyanazokat a pattogósan rövid, személyes kérdéseket tesszük fel.


Chat vagy telefon?

Mindkettő, leginkább a helyzettől függ. Mindig a leghatékonyabb megoldás a célravezető. 

Mi a három legfontosabb dolog, ami nélkül nem tudsz élni?

A családom, a barátok és a zene. De ide kell sorolnom a munkámat is, mert ez is fontos része az életemnek.  

Ablak vagy folyosó melletti ülés?

Ha nálam van a fejhallgatóm és néhány lemeznyi zene, akkor ez nem lényeges.

New York vagy Bali?

Bali. Bármilyen vízzel kapcsolatos hely vagy aktivitás feltölt, éppen emiatt rendszeresen úszom is.

Mi a legizgalmasabb dolog, amit életedben valaha csináltál?

Több, mint 20 éve basszusgitározom egy experimentális noise rock zenekarban. Többször végigkoncerteztük Európát, ezek során bőven akadt izgalom.

Hogyan határozod meg magad három szóban?

Feladatorientált, együttműködő, kitartó.

Miből meríted most a legnagyobb inspirációt?

A közvetlen környezetemből, ahogy mindig is. Számomra nagyon fontos, hogy milyen emberek vesznek körül. Szerencsésnek mondhatom magam, mert mind a munkámban – különösen a közvetlen kollégáimat értve ez alatt -, mind a magánéletemben inspiráló emberek kaptak helyet.

Könyv vagy podcast?

Egyértelműen könyv. Ha valamit hallgatok, akkor az inkább zene. 

Van-e valamilyen bűnös szenvedélyed mostanában?

A sound design, vagyis a hangok és az audio környezet megtervezése.

Hogyan indítod a napodat?

A gyerekeket felkeltjük (több-kevesebb sikerrel), kicsit nyújtózunk, majd jöhet a reggeli kávé.

Ha egy napra cserélhetnél valakivel életet, ki lenne az?

Johnny Cash rock ’n’ roll legendával.

Van-e kedvenc ételed vagy konyhád?

A tagliatelle (klasszikus feltétekkel).

Van-e olyan tehetség, amelyre mindig vágytál, de neked nem adatott meg?

Talán, ha jobb sales-es lennék, jobban el tudnám magam adni (nevet). Ezt nem is feltétlenül tehetségnek mondanám, de nagyon szeretnék 5-6 nyelven folyékonyan beszélni.

Mi a te szupertehetséged?

A stratégiai gondolkodás és az együttműködés. Alapvetően mindig igyekszem egy vagy két lépéssel előre gondolkodni, hiszen csak így lehet eredményesnek lenni. A munkavégzés pedig akkor lesz hatékony, ha az együttműködés a mindennapi rutin része. Ahogy mostanában tapasztalom – és egyre gyakrabban mondom -, az együttműködés az új verseny.

Szereted a meglepetéseket?

Kontextustól függ. Magánemberként szeretem, mert ez szinte mindig valamilyen kellemes dolog. Nyilván, ez a munkában ritkábban jellemző, de ott is volt már rá példa.

Mi akartál lenni tizenkét éves korodban?

Sokáig a rendőr-focista-űrhajós trió között őrlődtem, de aztán teljesen másfelé vitt az utam.

Szakmai interjú


A világunk alakulását meghatározó megatrendek közül melyik foglalkoztat a legjobban?

A mesterséges intelligencia és az IT-biztonság, pontosabban az IT-biztonsági tudatosság és annak növelése. Szerintem az AI sok tekintetben dimenziókaput nyitott már most is, ezt már sokan és sokszor megfejtették. A téma engem is nagyon megmozgat. Az adatok és az információk feldolgozása, értelmezése vagy adott esetben cselekvéssé alakítása AI-jal majdnem, hogy korlátlan lehetőségekkel bír.

Az IT-biztonsági tudatosság pedig szükséges és elengedhetetlen velejárója a mostani világunknak. Életünk minden része valamilyen formában összekapcsolódik az internetes hálózatokkal és technológiai rendszerekkel. Ennek a védelme és felhasználói oldalról tudatos használata kiemelten fontos terület, különös tekintettel a gyerekekre és a fiatalokra. Ezzel kapcsolatban már formálódik egy nagyon jó kis projekt, de erről egyelőre többet nem mondhatok.

Ezekkel a témákkal tud foglalkozni a WHC?

Mindkettővel foglalkozunk, de értelemszerűen más-más hangsúllyal.

2025-ben szerinted melyek az IT legnagyobb kihívásai?

Talán egyszerűbb arról beszélni, hogy melyek nem azok. Szerintem ebben az exponenciálisan fejlődő időszakban nincs olyan területe az IT-nak, ahol ne néznénk kihívások elé. Változó gazdasági környezet, megfelelő volumenű képzett munkaerő, szabályozási kérdések, kiberbiztonság, technológiai diverzitás, fenntarthatóság – ezek mind égető kérdések.

Mit jelent a szoftverfejlesztés 2025-ben, pár szóban, szabad asszociációban?

Zero bug, zero trust, vagyis hibamentes működés és teljes körű biztonság. 

Ha a “Szoftverfejlesztés 2025-ben” egy könyv címe lenne, mi lenne az alcíme?

Gondolatolvasás kézrátétellel

Jelenleg mi a legnagyobb hosszútávú IT-projekt a WHC-nél?

A teljes üzleti folyamatainkat kiszolgáló ”HR ERP”. Nagyon izgalmas projekt lesz, és mondanom sem kell, hogy számos forradalmi megoldást is tervezünk, szokás szerint.

Melyek azok a legfontosabb kihívások, amelyekkel a szoftverfejlesztés kiszervezése során szembesültök, és hogyan kezelitek ezeket?

Úgy gondolom, hogy minket (is) a sztenderd kihívások érintenek. Az üzlet igényét felmérni, lefordítani (technológiai dimenzióra), majd átültetni a teljes üzleti folyamatra. Aztán ezt az egészet vinni tovább a szoftverfejlesztő partnerek felé, majd ugyanez visszafelé. Ez nagyon melós tud lenni. Igyekszünk olyan partnerekkel együtt dolgozni, akikkel ezeket a „távolságokat” le tudjuk rövidíteni.

Hogyan méritek a kiszervezett szoftverfejlesztési projektek sikerét, és milyen mérőszámokat használtok?

A projektmenedzsment során is használt metódust érdemes figyelembe venni, azaz a költség, határidő, minőség hármast. De lényegesek az ún. „soft” tényezők is, amelyek sok esetben ma már talán fontosabbak is, mint a fent említett „hard” tényezők. A teljesség igénye nélkül ilyen a problémamegoldó képesség, a kockázatvállalási hajlandóság, a tanulási képesség és a kreativitás. Egy fejlesztés általában az alábbi három ok valamelyike miatt szükséges: hatékonyságnövelés, működésbiztonság növelése, jogi megfelelőség szükségessége. A siker pedig nagyon relatív tud lenni, pont a fentiek tükrében. Azért a legjobb érzés az, ha a saját kollégáinktól kapunk elismerő visszajelzéseket, de a szakmai díjak is be tudnak árazni egy-egy fejlesztést, még ha ezek nem is egzakt mérőszámok.

Hogy látod az automatizációt: fenyegetés vagy lehetőség? Hogyan fogja átalakítani az IT világát?

Az automatizáció óriási lehetőség, illetve szerintem már nemcsak lehetőség, hanem az üzleti folyamatoknak is kötelező része. A hatékonyság egyik, ha nem a legfontosabb kulcsa az automatizáció, amelynek előfeltétele a standardizálódás, amihez viszont kellenek adatok. És már meg is érkeztünk az adatalapú döntéstámogatáshoz. Az automatizáció szükséges velejárója még az infrastruktúra és a technológiai felkészültség is. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az automatizmusokat is szakemberek működtetik, és tulajdonképpen ők vannak a folyamatok végén vagy inkább az elején.

Melyik könyv adta eddig a legnagyobb segítséget munkád során?

Egy könyvet nem tudok kiemelni, de Barabási Albert-László könyveiből nagyon sokat merítek.

Milyen könyvet ajánlanál a szakmai közösségnek?

Nincs általános érvényű ajánlásom, egy (szakmai) könyv akkor tud igazán betalálni, ha jó időben van jó helyen. Azaz, ha az éppen aktuális feladat, probléma, projekt, karrierút, stb. kérdéseire ad választ.

Szerinted a IT-ben az etikai alapon meghozott döntések megtérülnek?

Minden etikai alapon meghozott döntés megtérül, hamarabb, mint gondolnánk.

Ha az IT következő két évét nézzük, akkor milyen sporthoz tudnád hasonlítani a leginkább?

A Forma 1-hez. Elég sok analógiát látok, a stratégiai tervezéstől kezdve az innováción, a hatékonyságon és a precizitáson át egészen az adatelemzésig; de sokszor a száguldó cirkusz kifejezés is helytálló.

Milyen következményei lesznek a szakmádban a mesterséges intelligencia térnyerésének?

Szerintem ugyanazok az általános érvényű evidenciák lesznek jellemzőek, mint a többi szakmában. Automatizáció és hatékonyságnövelés, megnövekedett adat- és biztonsági kihívások, munkahelyek átalakulása. De annyit hozzátennék, hogy ez az IT-ban biztos felül lesz reprezentálva.

Miként lehet versenyképes egy magyar cég a világpiacon?

Szolgáltató cégként az egyik legnagyobb erősségünk kollégáink szaktudása és elkötelezettsége, amelyek – sok más mellett – hozzájárulnak ahhoz, hogy nemzetközi szinten is sikereket érjük el. Talán egy Charles Darwinhoz köthető (bár erről elég erősen megoszlanak a vélemények) idézetet hoznék ide: „Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra.”

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Copy link
Powered by Social Snap