Skip to main content
People of IT

Az IT feladata nem az, hogy kiszolgálja a bizniszt

By 2024. szeptemberNo Comments

Sorozatunkban a hazai informatikai színtér ismert, szakmailag nagyra becsült tagjaival beszélgetünk az IT hazai és nemzetközi helyzetéről, trendjeiről. Most Radikovics Ákos, a Thermo Fisher Scientific Corporate Infrastructure and Security – IT Service Management igazgatója válaszol kérdéseinkre.

A szakember 18 éve foglalkozik informatikával. A Műszaki Egyetemen fejlesztőként diplomázott, tanult Spanyolországban és az Egyesült Államokban. Karrierjét egy mexikói cégnél kezdte SAP-tanácsadóként, ezután a Citibanknál projektmenedzserként, majd technológia vezetőként folytatta. Később egy regionális PMO vezetőként is kipróbálta magát, majd végül a hazai IT infrastruktúra és site lead lett. 

A Thermo Fisher Scientificnél 2019 óta dolgozik.

Az IT feladata nem az, hogy kiszolgálja a bizniszt

5 perc elolvasni
2024.09.25.

Beszélgetés Radikovics Ákossal, a Thermo Fisher Scientific informatikai igazgatójával


Villámkérdés – villámválasz

A beszélgetés során minden interjúalanyunknak ugyanazokat a pattogósan rövid, személyes kérdéseket tesszük fel.


Chat vagy telefon?

Ez mindig a szituációtól függ. A chat előnye az, hogy nem kell 100%-ban jelen lenni, ezért néha hatékonyabban működik, ha éppen „multitasking” módban vagyunk. Ha valami fontos dologról van szó, akkor viszont mindenképpen telefon. Egyébként nagyon szeretek személyesen megbeszélni dolgokat, de sajnos véges az időnk.

Mi a legfontosabb dolog, ami nélkül nem tudsz élni?

Az első helyen az utazás áll. Van egy elméletem: ha elutazol valahova és megismered a helyi kultúrát, az a feladatod, hogy a pozitív dolgokat magaddal vidd, a negatív dolgokat pedig hagyd ott. Így minden utazással egyre gazdagabb leszel. 

Ablak vagy folyosó melletti ülés?

Folyosó melletti. Nem fér el a lábam

New York vagy Bali?

Mindkettő nagyon jó hely. Talán inkább Bali a spiritualitás miatt, de New York-ot is imádom.

Mi a legizgalmasabb dolog, amit életedben valaha csináltál?

Amikor egyetemistaként kiköltöztem Spanyolországba, nagyon nagy kihívás volt. Emlékszem, hogy az első hónapban kifejezetten rosszul éreztem magam, aztán megtanultam, hogy az egész helyzetet akkor tudom élvezni, hogy ha megnyílok, és képes leszek kapcsolatokat teremteni új emberekkel. Izgalmas időszak és nagy fejlődés volt.

A munka világában is éltem át izgalmakat. Emlékszem, mikor először kerültem olyan vezetői pozícióba, ahol szenior vezetők tartoztak hozzám. Akkor döbbentem rá, hogy ugyan eddig mindig én határoztam meg, miként kell egy-egy adott feladatot, munkát elvégezni, ám ezúttal más a helyzet. A szenior kollégákat hagyni kell érvényesülni. Aztán arra is rádöbbensz, hogy „hoppá, mégsem én vagyok az okos”, sőt, valójában akkor vagyok okos, ha nem én vagyok az okos, ez egy nagyon érdekes utazás.

Hogyan határozod meg magad három szóban?

Alapvetően társasági, vidám, tehát a pohár félig tele van. A munkámban pedig szerintem látom a fáktól az erdőt.

Miből meríted most a legnagyobb inspirációt?

A vezetői képességekben, valamint az emberekben hiszek és nem abban, hogy technikai szakértőnek kell lenni. Abból merítek inspirációt, ha látom, hogy sikeres a csapat, amelyet felépítettem. Szeretem látni, ahogy az emberek haladnak, karriert építenek, és segíthettem nekik ebben.

Hogyan indítod a napodat?

5:30 és 6:30 között magamtól felébredek, nem használok ébresztőórát. Nagyon szeretem a reggeleket, ilyenkor rendkívül hatékony vagyok. Ha tengerentúlra utazom, akkor viszont az egész reggeli rutint elfelejthetem. Amikor korán ébredek, szeretem nyugodtan elintézni a személyes dolgaimat. Általában tíz óra körül szoktam beérni a munkahelyemre, hisz úgyis sokáig fog tartani a munkanap, illetve a csapataim nagyrészt az amerikai kontinensen még csak ébredeznek. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem dolgozom délelőtt, de hát a kocsiban is lehet meetingelni. 

Ha egy napra cserélhetnél valakivel életet, ki lenne az?

Szerintem mangót szednék Dél-Amerikában.

A telefonodon és a tárcádon kívül mi a legfontosabb hétköznapi tárgyad? 

Amivel elindulok minden reggel, az a telefon, a pénztárca, a headset és a kocsikulcs. 

Van-e kedvenc ételed, vagy kedvenc konyhád?

A mexikói, az olasz és az osztrák ételeket is nagyon szeretem. Bécsben van három-négy étterem, amelyek nagy kedvenceim, tradicionális bécsi szelettel.

Van-e olyan tehetség, amelyre mindig vágytál, de neked nem adatott meg?

Mindig is szívesen lettem volna olyan atléta, aki tud kézen állni és szaltózni.

Szereted a meglepetéseket?

Szeretem a meglepetéseket és másokat meglepni is.

Mi akartál lenni tizenkét éves korodban?

Ügyvéd. Azért, hogy öltönyben járhassak dolgozni.

Szakmai interjú


A világunk alakulását meghatározó megatrendek közül melyik foglalkoztat a legjobban?

Az IT-trendeket természetesen követem, elsősorban azok társadalomra gyakorolt hatásai érdekelnek nagyon. Továbbá, ami nagyon foglalkoztat, az a személyiségfejlődés. Hogyan tudod az életedet úgy élni, hogy szeresd amit csinálsz, amid van és a legjobbat hozd ki belőle? Én abban hiszek, hogy egy vezető akkor tud segíteni másoknak (márpedig vezetőként ez munkaköri „leírás”), ha rendben van önmagával. Szerintem sokkal több embernek kellene ezzel foglalkoznia, mert nagyon sokat tud segíteni.

2024-ben szerinted melyek az IT legnagyobb kihívásai?

Mindenki óriási potenciált lát olyan új trendekben, mint például az AI. 

A Thermo Fishernél az AI-t arra használjuk, hogy növeljük a Customer Value Propostion-t, hatékonyan működjünk, és javítsuk a vásárlói és munkatársi élményt. 

Ezenkívül jelen vannak az általános IT-kihívások is, mint például az életciklus menedzsment.

Szerintem egyébként az IT feladata nem az, hogy csupán „kiszolgálja” a bizniszt, hanem az, hogy lehetőséget adjon arra, hogy az magasabb szintre lépjen.

Jelenleg melyek a legnagyobb IT-projektek nálatok?

Az AI területei. Évek óta fejlesztünk AI és AI/ML technológiát az ügyfeleinknek szánt termékekhez és szolgáltatásokhoz, és izgatottak vagyunk a lehetőségek miatt, amelyeket ezek a technológiák nyújtanak kollégáinknak és ügyfeleinknek. Fontos még az IT Product Model megközelítés, mint stratégia, tehát hogy termékként tekintsünk az egyes IT- szolgáltatásokra. És természetesen nem feledkezhetünk meg az informatikai biztonságról sem.

Minden üzletágnak megvan a saját IT-stratégiája, a gyártási rendszerek lecserélésétől, upgrade-elésén keresztül a különböző analitikai készülékek szoftverének fejlesztéséig.

Milyen következményei lesznek hosszú távon a mesterséges intelligenciának? Fenyegetés vagy lehetőség?

Véleményem szerint az operáció, a kommunikáció és az értékesítés világának egyes elemeit fogja leginkább felforgatni. Sok mindent le fog egyszerűsíteni, el tudom képzelni, hogy a telefonos ügyfélszolgálatot ki lehet vele váltani egy bizonyos szintig, de ezt majd a jövő megmutatja. Rengeteg munkafolyamatot le fog rövidíteni, ezt biztos. 

Ha az IT következő két évét nézzük, akkor milyen sporthoz tudnád hasonlítani a leginkább?

Középtávfutás vagy úszás. Nem sprint, mert ha sprintelünk, akkor hamar kifulladunk, de nem nevezném maratonnak sem.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Leave a Reply

Copy link
Powered by Social Snap