Skip to main content
People of IT

A mesterséges intelligenciának és az informatikai biztonságnak kéz a kézben kell járnia

By 2024. áprilisNo Comments

Sorozatunkban a hazai informatikai színtér ismert, szakmailag nagyra becsült tagjaival beszélgetünk az IT hazai és nemzetközi helyzetéről, trendjeiről. Most, Szöllősi Tibor, az MVM Csoport digitalizációért felelős csoportszintű igazgatója válaszol kérdéseinkre.

Tavaly májusban csatlakozott az MVM Csoporthoz, a stratégiai IT csoportszinten tartozik hozzá. Korábban IT vezetőként, főként üzemeltetési szakterületen tevékenykedett. Dolgozott a Magyar Postánál, valamint pénzügyi szektorban, banknál, biztosítónál és lízingcégeknél.

A mesterséges intelligenciának és az informatikai biztonságnak kéz a kézben kell járnia

5 perc elolvasni
2024.04.09.

Beszélgetés Szöllősi Tiborral, az MVM Csoport Digitalizációs Igazgatójával


Villámkérdés – villámválasz

A beszélgetés során minden interjúalanyunknak ugyanazokat a pattogósan rövid, személyes kérdéseket tesszük fel.


Chat vagy telefon?

Is-is. A telefonról azt gondolom, hogy elengedhetetlen, viszont egyes megbeszélések tekintetében chat. Nálam nem zárják ki egymást.

Mi a három legfontosabb dolog, ami nélkül nem tudsz élni?

Az első az biztos, hogy valamilyen mobileszköz: tablet, okostelefon. Ezek nélkül én ma már nagyon nehezen tudnám elképzelni az életet. A második az aktuális hírek és információk követése: tehát azon piaci trendek, amelyek nagyon fontosak az én munkakörnyezetemben. A harmadik, ami nélkül viszonylag nehezen tudnék, bár nem szorosan kapcsolódik a munkakörömhöz, az a közlekedéssel kapcsolatos: maga az autó, vagy valamilyen tömegközlekedési eszköz, hogy A-ból B-be eljussak.

Mi a legizgalmasabb dolog, amit életedben valaha csináltál?

Lehet, hogy közhelynek tűnik, de nekem az emberekkel való foglalkozás. Tehát, amikor karrierutakat látok, amikor egy-egy stratégiai elemet szervezeteken keresztül tudok végrehajtani és a végén egy produktum jön létre. Számomra meghatározó élmény volt, amikor a vezetővé válásnak az útján el tudtam jutni arra a szintre, hogy értelmet is kapott a lead management az életemben. 

Hogyan határozod meg magad három szóban?

Transzparens, etikus, és nagy munkabírású.

Miből meríted most a legnagyobb inspirációt?

Olyan környezetben szeretek dolgozni, ahol a vezetők követendő példák. Számomra nagyon inspiráló, hogy a cégcsoportnak van egy 12 évre előremutató üzleti stratégiája, amihez tudok kapcsolódni a csoportszintű IT-digitalizációs stratégiával. A másik, az a nagyon értékes és magasan kvalifikált humánerőforrás bázis, ami a teljes cégcsoportban jelen van. Itt minden adott ahhoz, hogy sikert tudjunk elérni, harmadrészt pedig a bizalom, amire úgy gondolom, hogy az elmúlt fél évben szert tettünk a csoportszintű digitalizációs stratégia megalkotásával és annak elfogadtatásával. A menedzsment, a tulajdonos bízik és hisz bennünk és abban, hogy ezt mi képesek vagyunk végrehajtani.

Könyv vagy podcast? 

Podcast.

Van-e valamilyen bűnös szenvedélyed?

A kávé. Nagy kávés vagyok, már vigyáznom is kell vele, mert érzem, hogy ilyen mennyiségben nem tesz jót. Volt már olyan napom, amikor 10-12 kávét is sikerült meginnom. Ma már odafigyelek, hogy 4-5 legyen csak, de ez napszaktól független.

És hogy indítod a napodat?

Mondanám, hogy kávéval… Alapvetően én éjszakai bagoly típus vagyok, tehát nem túl korán kávé mellett podcastokkal és a legfrissebb online hírekkel. Kb. fél kilenc magasságában vagyok üzemkész, amikor már fölvettem az üzemi hőmérsékletemet, utána viszont akár késő estig vagy éjszakába nyúlóan is dolgozom.

Ha egy napra cserélhetnél valakivel életet, ki lenne az?

Valószínűleg egy nagyon nyugodt festő, aki éppen az én ellentétem. Nem szeretek unatkozni, nem tudok egy helyben csücsülni. Egy nagyon intenzív és eredményorientált fazonnak gondolom magam, és egy kicsit cserélnék egy nyugodtabb karakterrel, aki élvezi mondjuk a madarak csiripelését, a légy zümmögését és mellette tud alkotni is.

A telefonodon és a tárcádon kívül mi a legfontosabb hétköznapi tárgyad? 

Még kettőt tudok megjelölni: az egyik az egy golyóstoll, a másik pedig a slusszkulcs a zsebemben.

Van-e olyan tehetség, amelyre mindig vágytál, de neked nem adatott meg?

Talán a nagyon erős kreativitást tudom kiemelni. Ebben én nem érzem magam erősnek, ezért nem is vagyok híve az egyszemélyes centralizált döntéshozatalnak. Azt szeretem, ha először hetvenöt százalékban megtervezünk valamit, azt jól átbeszéljük, és utána a maradék huszonöt százalék az implementáció.

Van-e kedvenc ételed?

Az olasz konyhát szeretem leginkább, olasz borokkal, de a magyar konyhával sincs bajom.

Szereted a meglepetéseket?

Nem vagyok komfortos a nagy meglepetésekkel.

Mi a te vezetői szuperképességed?

Azt szokták mondani, hogy az ember a saját lovát ne dicsérje, de talán az, hogy törekszem a tiszta, világos és célorientált kommunikációra, valamint a szakterületemet érintő piaci trendek folyamatos változásainak IT stratégiai leképezésére.

Mi akartál lenni tizenkét éves korodban?

Zenész családból származom, így 10-12 éves koromban zenei pálya érdekelt, de ez abszolút nem volt komoly és az élet másfelé sodort, a zene szeretete azonban a mai napig meghatározó része az életemnek.

Szakmai interjú


A világunk alakulását meghatározó megatrendek közül melyik foglalkoztat a legjobban?

Az egyik a mesterséges intelligencia, maga a GPT is és ezzel nagyon szoros összefüggésben az IT Security. Szerintem e kettőnek kéz a kézben kell járnia. Általuk a már így is felgyorsult világunkban további exponenciális gyorsulást fogunk érzékelni. A humán erőforrást próbálják kiváltani különféle tanuló algoritmusokkal, leginkább a sztenderdizálható processzekét, ami szerintem nagyon hasznos. A humán faktor és vele együtt az információbiztonság, IT-security kardinális kérdés lesz. Meggyőződésem, hogy egy 10-15 éves időhorizontban az összes komoly támadás szervezetek, vagy akár országok ellen a kibertérben fog jelentkezni.

Ezzel a témával hogyan tud foglalkozni az MVM Csoport?

Júniusra elkészül a cégcsoport AI-stratégiája, ami egy részstratégia lesz a nagy digitalizációs stratégián belül. Az MVM jelenleg is használ AI alapú technológiákat, megoldásokat, akár robotizációt jó néhány olyan back office folyamatban, amelyek egyébként korábban kizárólag humán taskkal, manuális erőforrással valósultak meg. Teszi ezt egyébként nagyon megfontolt módon, a securityvel párba állítva és a biztonsági “layer-eket” ezzel együtt fejlesztve. Ezek elsősorban RPA-megoldások, tanuló algoritmusok, amelyek képesek kiváltani a humán erőforrást, miáltal ők jobban tudnak fókuszálni azokra az értékteremtő folyamatokra, amelyekkel kapcsolatban az IT-szektor komoly erőforrás hiánnyal küzd.

2024-ben szerinted melyek az IT legnagyobb kihívásai?

Adná magát a kérdésre a válasz, hogy maga a humán erőforrás, de én úgy gondolom, hogy ez nem csak az informatikai szektorban, hanem az energetikai vagy a bankszektorban, valamint egyéb iparágban is kihívást jelent. A nemzetközi példákhoz hasonlóan az MVM Csoport is rendelkezik utánpótlás-nevelési stratégiával, és ebben egy nagyon komoly invesztíciót téve próbálja kezelni az utánpótlás- és képzésfejlesztés/oktatás kérdését. Úgy gondolom, hogy ezt a következő néhány évben egy következő szintre kell emelni. Meg kell tudnunk határozni, melyek azok a kompetenciák, amelyeket “in house” szeretnénk tartani, és melyek azok, amelyeket “outsource” módon kezelhet a szervezet. Hasonló kihívást jelent, hogy a működési folyamatokba tudjuk beépíteni az oktatás és képzés nélkülözhetetlen elemeit. Ennek egyik eszköze, hogy az üzleti területen kell létrehozni pl. a data analyst és a business analyst kompetenciákat.. 

Mit jelent 2024-ben a szoftverfejlesztés?

Hasznosnak és innovatívnak tartom a szoftverfejlesztésben megjelenő legújabb trendeket és technológiákat – például a “low code/no code” (minimális kódírással történő vagy kódírás nélküli szoftverfejlesztés – a szerk.) – , ugyanis többek között az új fejlesztési és technológiai vívmányok hatására lehetőség nyílt a legacy rendszerek kiváltására és a könnyebb integrálásra, így minden olyan akadály megszűnhet, amely a cégek digitalizációs törekvéseit korábban gátolta. Emellett, nagyon hiszek a szoftverfejlesztés microservice architektúra platformjában, melynek köszönhetően nem egy monolit rendszert kell építeni. További szempont, hogy a fiatalok megnyeréséhez olyan technológiák és platformok kellenek, amelyek széles kompatibilitást, rugalmasságot és skálázhatóságot biztosítanak.

Jelenleg melyek a leghosszabb IT-projektek nálatok?

Üzleti stratégiánknak négy alappillére van. Az első a zöld átállás. A megújuló energiáknak teljes támogatása, az elektromobilitástól kezdve a naperőművek irányába való további elmozdulásig. A második egy olyan portfólió diverzifikálás, ami a több lábon állást jelenti az energiatermelési források tekintetében. A harmadik nagy elem az ügyfélorientált és adaptív szervezet kialakítása. Hiszem, hogy valamennyi tevékenységünk során mindig az ügyfél kell, hogy a fókuszban legyen. Célunk, hogy ügyfeleink egyszerű folyamatok mentén, könnyen kezelhető felületeken (pl.: mobilapp, online ügyintézés) rövidebb idő alatt tudják elintézni ügyeiket. A negyedik pillérünk a pénzügyi kiválóság, mely keretében fontos a profitábilis működés biztosítása, valamint az  ESG fenntarthatósági szempontrendszernek történő megfelelés. Ezekhez a stratégiai pillérekhez kell a digitalizációnak kapcsolódnia a transzformációs program különböző akcióterveivel, így többek között az alkalmazás portfólió konszolidálásával, egy új digitális és modern vezetői profil létrehozásával és az adatvezérelt működést támogató vállalatirányítási rendszer kialakításával.   

Milyen következményei lesznek hosszútávon a mesterséges intelligenciának és az automatizációnak az IT-ban?

Egyik következmény várhatóan, hogy a társaságok humán intenzív folyamatai jelentősen csökkennek az automatizáció és a mesterséges intelligencia elterjedésével, továbbá számos informatikai incidens bekövetkezése előzhető meg a preventív, modellező algoritmusoknak köszönhetően. Jelentősebb hangsúly kerül ugyanakkor az IT biztonságra és az irányítási és operatív kontrollok kialakítására és működtetésére. 

Ha az IT következő két évét nézzük, akkor milyen sporthoz tudnád hasonlítani a leginkább?

Maratonfutás, egy súlyokkal megrakott hátizsákkal.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Leave a Reply

Copy link
Powered by Social Snap